Pokarmy o ujemnej kaloryczności – czy są prawdziwe?

Prawie każdy, kto próbuje schudnąć, śledzi ilość spożywanych kalorii. Podstawowym założeniem jest to, że jeśli spożyjesz mniej kalorii niż zużywasz, stracisz na wadze. Oczywiście można to doprowadzić do niezdrowej skrajności, ale zasada nadal obowiązuje.

Zgodnie z powszechną wiedzą, niektóre produkty spożywcze mają „ujemną kaloryczność”. Innymi słowy, wymagają więcej kalorii do strawienia niż zawierają. Jednak sprawy nie są tak proste, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Objaśnienie żywności o ujemnej kaloryczności.

Podczas trawienia pokarmu organizm zużywa energię, a ilość energii różni się w zależności od pokarmu. Jeśli jedzenie wymaga więcej kalorii niż zawiera, teoretycznie możesz schudnąć po prostu jedząc je.

Ogólnie uważa się, że żywność o ujemnej kaloryczności to owoce i warzywa o wysokiej zawartości wody. Przykłady zawierają:

  • Seler – 14 kalorii na 100g
  • Marchewki – 52 kalorie na 130g
  • Sałata – 5 kalorii na 35g
  • Brokuły – 31 kalorii na 90g
  • Grejpfrut – 69 kalorii na 230g
  • Pomidory – 32 kalorie na 180g
  • Ogórki – 8 kalorii na 50g
  • Arbuz – 46 kalorii na 150g
  • Jabłka – 53 kalorie na 110g

Pytanie brzmi, czy te pokarmy naprawdę zawierają mniej kalorii niż organizm potrzebuje do ich strawienia?

Niestety odpowiedź prawie na pewno brzmi nie. Chociaż pokarmy są pożywne, jest mało prawdopodobne, że mają naprawdę ujemną kaloryczność. Każda z nich zawiera kalorie i nie ma dowodów na to, że ich zjedzenie i strawienie wymaga więcej kalorii niż dostarczają.

Czy jedzenie jedzenia spala kalorie?

Niektórzy ludzie wysnuli hipotezę, że energia wykorzystywana do żucia jedzenia może pomóc im stać się ujemnymi kaloriami. Istnieje niewielka ilość badań sugerujących, że guma do żucia może zwiększyć energię zużywaną przez organizm o około 11 kalorii na godzinę. Dlatego podczas żucia wyżej wymienionych pokarmów ilość zużywanych kalorii jest prawdopodobnie znikoma.

Jeśli chodzi o trawienie pokarmów, ilość zużywanych kalorii jest ponownie mniejsza niż kalorii dostarczanych przez jedzenie. W rzeczywistości ilość kalorii zużywanych do trawienia jedzenia jest zwykle wyrażana jako procent kalorii, które spożywasz, a odsetek ten jest podobny w przypadku węglowodanów, tłuszczów i białek. Jeśli chodzi o węglowodany, około 5-10% zużywa się na przetwarzanie żywności, 0-5% na tłuszcz i 20-30% na białko. Dlatego też, po raz kolejny, jeśli chodzi o żywność wymienioną powyżej, jest bardzo mało prawdopodobne, że mają one ujemną kaloryczność.

Czy istnieje żywność zero kalorii?

Niektóre rzeczy zawierają zero kalorii, takie jak woda. Często ludzie twierdzą, że zimna woda może pomóc zwiększyć metabolizm. W rzeczywistości istnieją badania, które wspierają ideę niewielkiego wzrostu metabolizmu przez ograniczony czas po wypiciu zimnej wody. Jednak wzrost jest niewielki; co najwyżej będzie to około 24 kalorii na godzinę. Co więcej, nie możemy istnieć bez spożycia kalorii, więc jest to niebezpieczna strategia.

Dąż do pożywnej żywności niskokalorycznej

Chociaż święty Graal żywności o ujemnej kaloryczności może nie istnieć, żywność, która według ludzi może być ujemnie kaloryczna, nadal jest pożywna. Ponadto, ponieważ mają one zwykle wysoką zawartość wody i mało kalorii, możesz spożywać ich większe ilości bez spożywania zbyt dużej ilości kalorii.

Oto kilka innych produktów bogatych w składniki odżywcze i niskokalorycznych:

  • Jarmuż – 7 kalorii na 20g i pełen witamin A, K i C oraz różnych minerałów
  • Jagody – 84 kcal w 150g, dobre źródło witamin C i K oraz manganu
  • Ziemniaki – 58 kalorii na 75g, dobre źródło potasu oraz witamin B6 i C
  • Maliny – 64 kalorie w 125g, dobre źródło witaminy C i manganu
  • Szpinak – 7 kalorii na 30g, dobre źródło witamin K i A oraz kilka minerałów

Jeśli szukasz niskokalorycznych źródeł białka, rozważ następujące kwestie:

  • Łosoś – 121 kalorii i 17g białka na 85g porcji, a także zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy
  • Pierś z kurczaka – 110 kalorii i 22g białka na 85g porcji
  • Zwykły jogurt grecki – wersje beztłuszczowe zawierają 100 kalorii i 16g białka na 170g porcji
  • Całe jajka – 78 kalorii i 6g białka na jajko, wraz z witaminami, minerałami i tłuszczami nienasyconymi.
  • Polędwiczki wieprzowe – 91 kalorii i 15g białka na 85g oraz witaminy i minerały z grupy B

Ponadto główne z tych źródeł białka zawierają również zdrowe tłuszcze. Chociaż tłuszcze mogą zawierać więcej kalorii na gram niż białka i węglowodany, nadal są istotną częścią zdrowej diety. Powinieneś także starać się jeść pełnowartościową żywność bogatą w składniki odżywcze, ponieważ mogą one również korzystnie wpływać na utratę wagi i ogólny stan zdrowia. Co więcej, istnieją dowody na to, że twoje ciało zużywa więcej kalorii podczas trawienia pełnowartościowej żywności niż żywność przetworzona.

Krótko mówiąc, zamiast skupiać się na pokarmach o ujemnej kaloryczności, które najprawdopodobniej nie istnieją, staraj się jeść zbilansowaną i pożywną dietę, a nadal będziesz w stanie schudnąć, jednocześnie zapewniając organizmowi wszystko, czego potrzebuje.